Jak pečovat o materiály?

Jak pečovat o jednotlivé materiály, aby Vám oblečení zůstalo co nejdéle nositelné?

V šatníku máme široké spektrum materiálů, které je třeba správně roztřídit a šetrně vyprat. Přináším pár poznatků, které mi fungují několik let, a troufám si říct, že máme doma oblečení v pěkném stavu a nepotřebujeme sezónně obměňovat příliš mnoho kousků.

V naší rodině tvoří velkou část šatníku materiály jako viskóza, rayon, elastan, modal, polyester, tencel, bavlna, bambus, kašmír, vlna či cupro. Umělá vlákna stačí prát ručně, poté jemně vyždímat a nechat samovolně uschnout či zvolit program na ruční praní. Viskóza ztrácí pevnost právě za mokra a tak je lepší praní v pračce se vyhnout. Dané materiály, zejména pak ty s příměsí elastanu, jsou oblíbené pro jejich nemačkavost a lehkost, proto není třeba tato vlákna žehlit a zbytečně je zatěžovat. A pokud je to nevyhnutelně nutné, stačí použít velmi nízké teploty u žehlení i praní v automatické pračce.

Pokud se Vám občas zadaří zašpinit si halenku mastnou skvrnou, zafunguje výborně jádrové nebo žlučové mýdlo pro její odstranění. Skvrny na bázi vody snadno odstraníte přepráním v ruce s klasickým pracím práškem. Pokud perete polyester v pračce, může dojít ke statickému nabíjení elektřinou, čemuž předejdete díky použití aviváže v doporučeném množství. Obecně radím veškeré oblečení před praním otáčet na rub, zapnout knoflíky, zipy a další detaily, které by se jinak mohly v pračce poškodit či odpadnout.

U sušení klidně nechávejte prádlo otočné na rub, aby se vlákna manipulací zbytečně nenarušila.

Přestože bavlna snese vyšší teploty jak u praní (až 90°C) i žehlení, vystačím si s teplotami 30-40°C. Na zašpiněné dětské oblečení je před použitím automatické pračky skvělé žlučové mýdlo. Na čerstvé skvrny jej nechte působit pár minut a na zaschnuté i několik hodin. Pokud používáte sušičku a neumíte si to bez ní představit nebo nemáte možnost nechat uschnout prádlo na čerstvém vzduchu, volte šetrné programy. Bavlna má jednu nevýhodu a tou je její mačkavost, žehlení se zcela nevyhnete a pára přijde také vhod.

Dalšími oblíbenými kousky jsou svetry z kašmíru a jiných druhů vlny. Zde dávám určitě přednost ručnímu praní v předem připravené lázni a teplotou vody do 20°C, danou teplotu dodržujte i pro praní v automatické pračce. Vlnu příliš netřete a zacházejte s ní obzvláště jemně, po vyždímání můžete svetr zabalit do ručníku a přebytečnou vodu vymačkat. Vlněné svetry stačí mnohokrát pouze nechat vyvětrat na čerstvém vzduchu a mokré praní tak omezit na minimum. Většinou se vlna nemačká, pokud ale potřebujete nutně svetr přežehlit, použijte doporučený program na vlnu či hedvábí. A co kašmír a nechtěné žmolky? Žmolky jsou v případě kašmírového kousku oblečení paradoxně ukazatelem toho, že se jedná o kvalitní úlovek. :-) Na kašmír se prodávají speciální hřebeny, díky kterým se tvorbě žmolků dá předejít.

V posledních letech rostou na oblíbenosti pyžama a spodní prádlo vyrobená z bambusové látky. Jedná se o příjemný materiál, který Vám dlouho vydrží, pokud se vyhnete sušičce a používání aviváže, obojí bambus bohužel nenávratně poškozuje. Můžete používat prací programy obdobně jako u vlny a zvolit teplotu 30-40°C.

Potřebujete si nechat vyčistit na sezónu kabát, oblek, kostýmek, sako nebo třeba péřové oděvy? Zkuste mrknout, zda se ve Vašem okolí nachází čistírna, která nabízí biologicky odbouratelné čistící prostředky, kterými je schopna plně nahradit chemické čistění.

Správnou péčí o materiály jste o krok blíže k udržitelnějšímu šatníku, který není třeba často obměňovat. Tím, že Vám na vzhledu oblečení záleží, zvyšujete v dlouhodobém měřítku jeho hodnotu za jedno nošení tzv. cost per wear. Dalším krokem k udržitelnosti v módě je také perfektní znalost Vašeho stylu, mrkněte třeba na metodu stylového klíče od návrhářky Táni Havlíčkové, která jde velmi do hloubky a dokáže Vám určit směr.

Pokud máte tipy a vychytávky ohledně péče o oblečení, neváhejte se se mnou podělit. :-)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz